31.03.2011 - "Başbakan Erdoğan'ın Irak gezisi" hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin
"Başbakan Erdoğan'ın Irak gezisi" hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması.
31 Mart 2011

 

Başbakan Erdoğan’ın Irak’a yaptığı son gezide Barzani yönetiminin merkezi Erbil ziyaretinin ön plana çıkarılması her yönüyle düşündürücüdür.

Irak’ın kurucu halklarından birisi olan Türkmenleri dışlayan, Türkmen kardeşlerimizin çatı kuruluşları ve temsilcileriyle görüşmeyen Başbakan, PKK’nın en büyük destekçisi Barzani’nin ayağına giderek Türkiye’ye her vesileyle dil uzatmaya yeltenen bu peşmerge reisiyle kucaklaşmıştır.

Erbil’de boy gösteren Başbakan her nedense Kerkük ve Musul’a gitmekten kaçınmıştır.

Irak ziyareti sırasında PKK terörü ile mücadele adet yerini bulsun kabilinden gündeme getirilmiş, ancak bu konuda PKK’nın hamisi Barzani’nin boş sözler dışında somut bir yükümlülük üstlenmesi yine mümkün olamamıştır.

Erbil ziyareti ile Barzani’nin itibarlı dostu olduğunu bir kez daha gösteren Başbakan Barzani’ye meşruiyet kazandırmış ve Irak’ın kuzeyinde bağımsız Kürt devleti kurulmasına zımnen icazet verecek davranışlar içine girmiştir.

Bunun karşılığında da 12 Haziran 2011 seçimleri için Barzani’nin açık desteğini almıştır.

  İçerde İmralı canisi ile gizli pazarlıklar yürüten, dışarıda da Barzani’nin seçim desteğini alan Başbakan Erdoğan’ın, AKP’nin yalan, yağma ve yolsuzluk hanedanlığını sürdürebilmek için teröristbaşı ile Barzani’nin açık desteğine ihtiyaç duyduğu bir kere daha anlaşılmıştır.